0 256 813 70 34
Anasayfa / Didim Otelleri ve Didim’in Tarihçesi

Didim Otelleri ve Didim’in Tarihçesi

Didim Otelleri ve Didim’in Tarihçesi

Didim halı yıkama olarak, Didim’in tarihi ve otelleri ile ilgili kaleme aldığımız yazımızı beğenerek okuyacağınızı ümit ediyoruz…

Didim otelleri olarak aramaların başladığı şu günlerde Didim, turizmin en önemli yerlerinden birisi olarak, dünya geneline kendini tanıtmış olan, Aydın ilimize bağlı bir belde olmakla birlikte; saklı kalmış güzellikleri, doğası ve konforlu Didim otelleri ile de ilgi odağıdır.

Didim Otelleri ve Didim'in Tarihçesi

Didim Otelleri ve Didim’in Tarihçesi

Ege’de mavi ile yeşilin birleştiği noktada yer alan Didim; antik kentleri, kültürel değerleri, eğlenceleri, iklimi, doğal güzellikleri ve yüzmekten kendinizi alamayacağınız tertemiz denizi ile her yıl yaz aylarında konuklarını ağırlar. Tarihte pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Didim, sadece deniz tatili için değil, kültür turizmi için de elverişli olduğunu gösterir. Ege mutfağını en iyi şekilde yansıtan belde, ağzının tadını bilenlere ve yeni yiyecekler denemekten hoşlanan tatilcilere hitap eder.

Didim otelleri, konuklarına bölgenin mutfağını tattırırken evinde gibi hissetmeleri için de tüm imkanlarını kullanır. Bölge yerli ve yabancı turistler tarafından büyük bir ilgi gördüğü için Didim otel çeşitleri de artmaktadır. Konforlu hizmet anlayışı içerisinde olan Didim otelleri genellikle Altınkum’da yer alır. Tatiliniz için bütçenize uygun Aydın Didim otelleri arasından birini tercih ederek, beldenin gezilecek yerlerini keşfe çıkabilirsiniz. Didim’in tarihi ve doğal güzelliklerini görmek, denizinde serinlemek ve gecelerinde eğlenmek için Didim her şey dahil oteller, Didim 5 yıldızlı oteller ya da Didim butik oteller arasından uygun olanı seçebilirsiniz.

Tatil zamanı yaklaşırken bölge seçimi, seçtiğiniz bölgedeki gezilecek ve görülecek yerler, otel çeşitleri oldukça önemlidir. Altınkum oteller bakımından birçok otele ev sahipliği yapmakta çoğunluğu Altınkum ve çevresinde bulunan Aydın otelleri, müşterilerine farklı seçenekler sunmaktadır.

Didim’de tatille ilgili bir planlama yapacaksanız, ilk olarak ihtiyacınızı göz önünde bulundurmalısınız. Didim, hem kültürel hem de deniz tatili yapmak isteyenlere seslenen bir bölgedir. Bu yüzden önceliğiniz, bütçenize uygun bir otel seçmek olmalıdır. Didim’de her şey dahil oteller, 4 ya da 5 yıldızlı otel veya Didim butik oteller seçenekleri ile herkesi misafir olarak ağırlayan bölge, kalabalık arkadaş gruplarına uygun olduğu gibi aile olarak ya da tek başına tatil yapmak isteyenler için de idealdir.

Aydın ilinde bulunmasına rağmen çevre ilçelere ve beldelere ulaşımın kolay olması sebebi ile sıklıkla tercih sebebi olan Didim, Aydın otelleri içinde cazip seçenekleri ile geniş bir portföye sahiptir. Her bütçeye ve zevke göre otel seçenekleri ile Didim, uzun ya da kısa, süresi fark etmeksizin tüm tatil tipleri için uygundur. Yakın bir bölgede iseniz kaçamak yapmak ya da erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak önceden planladığınız tatili hayata geçirmek için gerekli tüm olanakları sunar.

Didim’in Tarihçesi

Didim ya da eski ismiyle Yenihisar, Aydın’ın turistik bir ilçesidir. Doğuda Muğla il sınırı, Güllük Körfezi ve Akbük Koyu, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile sınırlanmış bir yarımada şeklindedir. Yüzölçümü 402 km²’dir. 2015 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre 73.827 kişi yaşayan ilçede 16 mahalle bulunmaktadır.

Didim Tarihçe

Didim ilçesinin ilk yerleşim izleri Neolitik Devre (MÖ 8000) uzanır. MÖ 16. yüzyılda Miken, Giritliler ve daha sonra da Aka kolonilerinin varlığı görülür. Persler, Romalılar ve Bizanslılardan sonra 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi’nden sonra Anadolu’nun kapılarının Türklere açılmasından sonra ilk olarak Karia olarak anılan bu bölge Türklerin eline geçmiştir. 1. Haçlı Seferlerinin ardından yeniden Bizans’ın eline geçti. 1261 yılından sonra Karia’da Menteşe Beyliği’nin kurulmasıyla Didim ve çevresi bu beyliğin içine alınmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında varlığını “Yeronda – Yoran” ismi ile sürdürmüştür. 1924’ün 23 Mart’ında Lozan Antlaşması gereği Selanik’in Pravuşta bölgesi ve köylerinden (Kuçkar, Devekıran) gelen mübadiller Didim‘in ilk sahipleri olmuşlardır. Yoran’dan giden Rumlar ise gittikleri yerde Nea Yeronda yani Yeni Yoran anlamına gelen bir köy kurmuşlardır.

Etimoloji

1955 depreminden sonra önceleri halk arasında “Hisar” olarak da adlandırılan Yoran, devlet tarafından yaptırılan afet evlerine taşındıktan sonra “Yenihisar” adını almıştır. 9 Mayıs 1990 tarihine kadar Didim ve çevresi Söke ilçesinin bir parçası iken bu tarihte yayınlanan bir kanunla Yenihisar kasabası merkez olmak üzere Akbük, Ak-Yeniköy beldeleri ile Akköy, Balat, Batıköy, Denizköy ve Yalıköy köyleri ve Milas ilçesinden alınan Akbük ile ilçe olmuştur. 1999 yılında isim benzerliğine meyil vermemek için dünya üzerinde sadece bir yerde bulunan ve kök olarak “Didymaion”‘dan gelen Yenihisar ilçesinin ismi Didim olarak değiştirilmiştir.

Didim’in Ekonomisi ve Halkın Geçim Kaynağı

Didim ekonomisi öncelikle turizme ve ikincil olarak tarıma dayalıdır. Geçmişte tarla ürünlerinden tütün birinci sırada iken tütün üretimine getirilen sınırlamalardan sonra halk tütün yetiştirmeyi bırakmıştır. Günümüzde buğday ve pamuk birinci sırada yer almaktadır. Hayvancılık tüketim ihtiyacını karşılayacak kadar olup, özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliği önde gelmektedir.

Yaz aylarında önemli sayıda turistin ziyaret ettiği ilçede, ekonomi olumlu yönde etkilenmektedir. Altınkum otelleri, plajı ve Apollon Tapınağı bölgeye gelen turistler açısından oldukça popülerdir.

Didim’in Nüfusu

Didim, ilçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 2 belde, 5 köy ve mahalleden oluşmaktadır. Ayrıca Didim son yıllarda büyük oranda göç almıştır. Didim Halı Yıkama fabrikası, Altınkum Didim.

Bahar Kampanyası

Didim Halı Yıkama Sonbahar Kampanyası Başladı!

DETAYLAR
0 256 813 70 34
WhatsApp chat